prohlášení k ochraně půdního fondu v ČR

 

Spolek pro obnovu venkova

19.5.2008      

 

 

     Preambule:

 

     Kvalitní půda je základním prostředkem pro existenci lidské populace. Úrodná, šetrně využívaná a nedegradovaná zemědělská půda je zdrojem pro zdravou a hodnotnou potravu. Obnova půdy trvá tisíce let. Je odpovědností každé generace zanechat půdu svým potomkům v lepším stavu a v nezmenšené ploše a nezhoršené kvalitě. Stejný význam jako pro zemědělství má půda pro lesnictví z hlediska produkčního i úloh vytváření vodního režimu krajiny, ochrany před erozí. Pozornost na půdu je nezbytné obrátit i v urbánních a industriálních areálech, kde lze očekávat (zatím nediferencované) zatížení půd kontaminací, které bezprostředně ovlivňuje zdraví lidí.

Proto nás znepokojuje krátkozraká politika, která se nedostatečně věnuje ochraně půdního fondu v České Republice. Dochází k zásadnímu úbytku kvalitní zemědělské půdy, dochází k degradaci půdy a snižování její kvality. Zcela postrádáme zákon o ochraně veškeré půdy, který jedině může řešit otázky na hranici různého využití půdy.

Za kvalitu půdy jsou odpovědni nejen hospodařící zemědělci, ale i vlastníci půdy a lesní hospodáři.

 

     Samostatným problémem je urbanizace a zástavba volné krajiny. Každoročně se likvidují nejhodnotnější pozemky místo, aby se využilo opuštěných zastavěných ploch (brownfields) v městech, při respektování zátěží škodlivinami. Urbanistická zástavba v současné době neznamená jenom odejmutí většinou nejkvalitnějších půd, ale i jejich perspektivní ničení  (uzavření povrchu, kontaminace).

 

     Proto žádáme, aby došlo ke změně politiky v oblasti ochrany půdního fondu České republiky a k jeho zachování pro budoucí generace.

 

     Na kvalitu půdy a její ochranu reaguje Evropská unie připravovanou strategií a směrnicí jejichž cílem je zachování dostatku kvalitní půdy pro budoucnost lidské populace. V této strategii se počítá se zákony na ochranu veškerých půd, neboť omezení na zemědělské využití je nedostatečné a kontraproduktivní.

 

Navrhujeme následující postup řešení:

 

  1. Ochrana půdního fondu musí být provedena způsobem zahrnujícím  ochranu veškeré půdy.
  2. Je nutno pokračovat ve snahách MŽP ČR vytvořit takový zákon. Jeho vypracování je úkol jak pro Ministerstva životního prostředí ČR tak pro Ministerstvo zemědělství ČR.  Na novém zákonu musí spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo průmyslu  a obchodu (brownfields) a Ministerstvo zdravotnictví ČR (toxikologické problémy), spolu s uživateli a vlastníky za rozhodujícího přispění výzkumné základny a universit (při stanovení kritérií hodnocení půd včetně kontaminace a degradace). Tato kritéria je nutno zapracovat do územních plánů.
  3. V novém zákoně podstatně omezit výjimky při změně využití půdního fondu a výrazně rozlišovat např. bytovou výstavbu a stavby, silnic, skladů, obchodních center, nebo např. těžbu fosilních paliv. Za porušení zákona zvýšit sankce. Změnit způsob využití vybraných  poplatků, ze kterých bude  financována údržba a ochrana krajiny, rekultivace devastovaných ploch a využití již zastavěných ploch (podpora brownfields).
  4. Ceny za vynětí ze ZPF na neprodukční účely zvýšit na úroveň některých členských zemí např. Velké Británie nebo Holandska. Takto nepřímo usměrňovat investiční politiku.
  5. Zohlednit kvalitu zemědělských půd při územním plánování obcí a urbanistických aglomerací, stejně tak i při plánování liniových staveb. Motivovat a upřednostnit rekultivace.
  6. Podpořit opatření k ochraně zemědělského půdního fondu samotnými zemědělci: zamezení půdní eroze a snižování kvality půdy

7.     Maximálně využít základního nástroje pro ochranu zemědělského půdního fondu a tím je jasně identifikované vlastnictví, provedená pozemková úprava a opatření v krajině prostřednictvím pozemkových úřadů.

  1. Zavést nové nástroje, vedoucí k ochraně půdního fondu, (zejména např.: Krajinné plánování.)
  2. Zvýšenou péči věnovat citlivým plochám –  půdě  v okolí nivy řek a v horských oblastech.

 

 

OCHRANA ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU - Materiály semináře ke stažení

___________________________________________________________________

                                  

■ ČLÁNKY

 

sustainable.cz