KDE PENÍZE JSOU SLUŽEBNÍKEM, NIKOLIV PÁNEM

Naďa Johanisová

 

 

       Za prvé jsem chtěla nahlodat bariéru nesrozumitelnosti, která brání normálnímu člověku vstoupit do džungle ekonomického myšlení. Pokud nechceme po dešti pokleslého marxismu setrvat pod okapem neoliberálních ekonomických frází, musíme hledat nástroje, které by nám pomohly kriticky přemýšlet o tezích, jež jsou dnes předkládány jako samozřejmost už studentům na střední škole.

       Jestliže přijmeme například bez přemýšlení tezi „ekonomické efektivnosti“, bude se nám těžko protestovat proti zavírání malých škol a nemocnic a budeme bezmocně stát před krachem malých farem a obchodů tváří v tvář nadnárodním potravním gigantům. Existují nějaké myšlenkové nástroje, které by nám pomohly najít ekonomické argumenty proti těmto trendům? Určitě ano. Můžeme například zpochybnit samotný pojem efektivnost. Většinou je chápán jako poměr vstupu a výstupu: pokud s minimem vstupů (peněz či pracovních sil) vykouzlíme maximum výstupů, jsme efektivní. Intenzivní monokulturní farma je tak zdánlivě efektivnější než malá, protože i s minimem pracovníků vyprodukuje množství plodin. Pokud ale za vstupy dosadíme spotřebovanou energii (nafta, výroba a doprava krmiv, hnojiv a pesticidů) a za výstupy kalorickou hodnotu vyprodukovaných potravin, uvidíme poněkud jiný obrázek. Malé hospodářství s místními dopravními cykly a větším podílem ruční práce se ukáže jako efektivnější, protože je jeho produkce méně energeticky náročná. Za energeticky neefektivní můžeme ostatně označit celý systém naší výroby a spotřeby, závislý na velkých centralizovaných zdrojích a hypertrofovaných distribučních sítích. Se soumrakem věku fosilních paliv budou důsledky této energetické slepoty globálního ekonomického systému stále problematičtější.

Ukázka z knihy Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Tuto knihu Nadi Johanisové s ilustracemi Vladimíra Jiránka  je možné objednat v Nakladatelství Stehlík, tel. 388 333 519,

723 143 299, e-mail  ivos.stehlik@tiscali.cz

nebo v  internetovém knihkupectví Hnutí Duha:

http://www.hnutiduha.cz/knihy/show_book.php?isbn=86913-05-6

 

 

NÁZVY KAPITOL:

 

Města duchů v Británii

O bankách, penězích a záludnostech exponenciálního růstu

Půjčování peněz bez úroku: sen, či skutečnost?

Hlasy z minulosti

Z krabice Plunkettovy nadace

Cechy, občiny a spor o slovo socialismus

Ekonomičtí ideologové a ekonomičtí disidenti

Lokální ekonomika v praxi

Lokalizace ekonomiky: pohádka, nebo nutnost?

Jídlo a vaření - života koření?

Duše kampeliček aneb Jak přežít vlastní úspěch

Ideály, realita a ztracené iluze

Pohled do ledví britských hypermarketů

Anatomie globalizace

Život v puklinách

Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem

Svépomoc a křížové dotace aneb Na návštěvě u hasičů

Půda a ekonomické alternativy

Paralelní ekonomické světy

Za kulisami ekonomických frází

 

  

 

■ ČLÁNKY

 

sustainable.cz