JEDNÁNÍ LIGY STAROSTŮ S VELVYSLANCEM USA

V PŘÍBRAMI 11.2.2008

 

 

Jan Neoral

 

         Byl tam starosta a poslanec Řihák z Příbrami, Vondrášek z Rožmitálu, Hála z Jinců, Hutr z Věšína, Horký ze Zaječova, omluvila se starostka Jitka Říhová z Láz. Čili výbor Ligy starostů proti radaru. Dále pan Kubík, tiskový odbor Příbrami, paní tajemnice velvyslanectví USA, tlumočník - mimochodem velmi rychlý. Začátek 10.30 hodin. Novináři byli uvnitř , mohli komunikovat. Při zahájení je tiskový mluvčí poprosil, aby počkali venku, na tiskovku, která bude potom.

     Velvyslanec USA pronesl projev. Zmínil, že není odborník. Neprodává, jen tak prý komunikuje. Hlavně vyzdvihl, že radar je naprosto neškodný, na zdraví nemá nejmenší vliv, vždyť na letišti v Ruzyni máme radar také, že? (Že na jiné FRQ a o minivýkonu, ho nezajímalo).

     Radar je zásadně proti Íránu a podobným teroristickým státům. Ochraňuje celou Evropu. O tom, že i Pentagon už přiznal, že se to JV Evropy netýká, ani muk. Že se mýlí, že Topolánek na sjezdu ODS jasně řekl, že je to hlavně proti Rusku , mu rovněž uniká).

     Bude třeba zabrat jen 30 ha, nic víc. (Genštáb napsal, že 80 ha, muška jenom zlatá…). Přítomnost radaru není pro kraj, ČR ani Evropu žádným nebezpečím, teroristé si zásadně vybírají cíle jiné.

     Do nebe bude mířit jediný, uzoučký paprsek. Parazitní či postranní vyzařování nulové. Obrovský přínos pro ČR i pro Evropu.

     Nemusím to rozvádět. Řekl prakticky vše, co tu již předtím trousili Klvaňa a hochštapleři MO a jejich „nezávislé“ komise.

     Starosta Vondrášek položil pár otázek, starosta Příbrami se ptal zejména na životní prostředí a vodu pro kraj - kvalitu vody a vliv radaru na ni.

     Já jsem panu velvyslanci řekl, že ho sice beru ne jako generála, ale jako politika od spojenců - ovšem také jako investora, který chce za každou cenu prodat něco, co nechceme, a postavit nám to kilometr od chalup.

     Měl jsem přes deset minut souvislého času, v další diskuzi pak několikrát dalších mnoho minut, prostor velmi dostatečný k tomu, abych mu opakoval závěry odborníků a oponentů nejen z ČR, ale i jejich vlastních, amerických. Ian Davis, ředitel bezpečnostně informační služby GB, Victoria Samson, vedoucí analytička střediska obranných informací v Masachusets, (osobně jsem s nimi mluvil 12.6. v Bruselu), Philip Coyle, Ing. J. Hlobil, vyučující radiolokaci na katedře obrany ČR, prof. Dr. Raida CSc., pí. Tuzarová, Ing. J. Musil CSc. (Pekárkův předchůdce), Altman Jürgen, německý fyzik, v americkém Netu citovaných 50 fyziků, stát Kanada, různí politici světoví a evropští - a nakonec i zpráva Pentagonu pro Kondres USA za rok 2007, vypracovaná ředitelem sekce Pentagonu pro operační zkoušky a hodnocení zbraňových systémů (…“nestačí k tomu, aby poskytly vysoký stupeň statistické spolehlivosti jejich omezených možností…“) - to vše jsou argumenty proti, na které by podle zásady předběžné opatrnosti měl být brán zřetel.

     Uvedl jsem, že namísto toho náš militantní a hulvátský premiér je papežštější než papež sám, ujišťuje nás o „oáze klidu“, kterou radar vytvoří, a vicepremiér Vondra, další fanatik, hrozí americkému Kongresu „zhoršením vztahů“, když nedá dolary na radar.

     Vzpomněl jsem veškeré oponentury našich vědců, hlouposti, nesmysly a podlézavost našich amatérů z vládní komise. Připomenul tři čtvrtiny národa, kteří to svinstvo tu nechtějí.

     Požádal jsem pana velvyslance, aby pochopil, že my nehodláme blbnout tak, jako náš premiér, který chce dát radar postavit za humny vesnic, a pak bude měřit, aby dokázal, že to nic nevyzařuje. A lže hloupě, že když ano, radar vypne. Pokud to bude zářit, vystěhují nás - a ne radar. Už potřetí.

     Vyslovil jsem naději, že naše vláda padne dříve, než to bude stačit podepsat. A že dohoda je odvislá od parlamentu a ne od generála Oberinga a našeho Topolánka.

     Řekl jsem panu velvyslanci, že má špatné informace, na Kwajaleinu nežije 1 500 spokojených lidí, ale 12 000 domorodců na ostrově Ebeya, na 66 akrech půdy. A že čteme jejich chat na yokwe.net, kde hovoří o štítných žlázách dětí. Jen nevědí, jestli je to od radaru, nebo od pokusů jaderných zbraní na Bikini, kterýžto atol je kousíček odtud. Jsou z toho nešťastni a nadávají Američanům a svým chamtivým politikům.
V dnešní době by z nás neměly USA a naše vláda dělat blbce, máme internet a umíme překládat z angličtiny. Lež má krátké nohy.

     Pan velvyslanec kýval a kýval a snažil se v odpovědích říci, že se tu vzájemně nepřesvědčíme, neboť problematika je široká a že je škoda, že jsem nepřišel na diskuzi do Prahy, s generálem O’Reilym. (Já tam nejel a napsal jsem jim, že si s generály USA nemám o čem povídat, já mám svůj parlament.)

     Tak to je jen kousíček z toho, jak jsme si povídali. „Skoro jako s Klvaňou“, jen nám nikdo nenadával. S velvyslancem je to o něčem jiném, než s našimi vládními křováky. Je nutno říci pravdivě, že velvyslanec USA je persona. Je maximálně slušný, vstřícný, povídavý, vysvětlující, chápající - má jen smůlu, že to nechceme koupit. Konstatovali jsme a také mu to řekli, že kdyby tu namísto něj seděl Topolánek, už bychom všichni byli bolševici, islámisti, hlupáci, zbabělci podělaní.

     A za sebe a teď dodávám: mohl by nás také poslat „všechny do prdele“, to je u něj běžná rada pro občany. Před velvyslancem jsme ale toto slovo nepoužili. Chtěli jsme, aby pochopil, že na rozdíl od našeho premiéra a jeho ministrů my máme jiné argumenty. A raději používáme slovo demise, než prdel…

     Po skončení byli dovnitř pozváni novináři a televize, mohli natáčet a mluvit, s kých chtěli a jak dlouho chtěli. A také toho využili, i velvyslanec čekal, až už nikdo neměl žádný dotaz.

     Prostě - Ordinace v Růžové ulici… Teď jsem zvědav na velvyslance ruského.

 

Text převzatý z Fóra na webu obce Strašice, ID 28030.

 

FÓRUM na webu obce STRAŠICE

___________________________________________________________________

                                  

■ ČLÁNKY

■ ČLÁNKY A VIDEA O RADARU

 

sustainable.cz