V Litoměřicích zahájili ověřovací vrt pro geotermální elektrárnu

 

Litoměřice 21.11.2006

 

Dnes dopoledne proběhlo v areálu bývalých Jiříkových kasáren v Litoměřicích slavnostní zahájení realizace praktické části projektu „Geotermální vrtné ověření struktury Litoměřice pro energetické využití“. Jedná se o průzkumný vrt, který je nezbytným předpokladem výstavby geotermální výtopny a elektrárny, první svého druhu v České republice, o předpokládaném celkovém výkonu 50 MW.

 

Smyslem projektu je prokázat příhodné geologické podmínky umožňující využívat geotermální energii pro potřeby města a jeho obyvatel. Město Litoměřice podporuje tento výzkumný projekt se záměrem zajistit energetickou soběstačnost a zlepšit životní prostředí ve městě a tím docílit vytvoření příznivějších podmínek pro zdravější a kvalitnější život jeho obyvatel.

 

Na financování projektu se podílí Ministerstvo průmyslu a obchodu dotací ve výši 75% v rámci výzkumného projektu „Trvalá prosperita“. Realizátorem projektu je GEOMEDIA s.r.o. Praha, dodavatelem INGEO a.s. Žilina a dodavatelem stavební části CHLÁDEK&TINTĚRA Litoměřice.

 

FOTO: Jaromír Hájek

Před vrtnou soupravou v popředí starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (vlevo) a vedoucí městského odboru životního prostředí a duchovní otec projektu geotermální elektrárny Pavel Gryndler.

 

■ ČLÁNKY