DOBRÝ DEN PANE STAROSTO

 

Dana Kuchtová

 

 

     Dobrý den pane starosto,

     to mě těší, že jste se ozval. Vážím si Vaší odvahy a jsem ráda, že takoví starostové v Čechách jsou. Moc dobře si umím představit, že to nemáte lehké, byla jsem půl roku místostarostkou Českého Krumlova a teď jsem pořád zastupitelkou. Vím, jak je těžké přesvědčit vlastní lidi a jak obzvlášť těžké je přesvědčit je, aby vytrvali.

     Nejdřív dovolte, abych se vrátila k plzeňské konferenci SZ. To, co Vy nazýváte výtkou, byla prezentace názoru mého a taky názoru SZ na radar. SZ přijala po mnohahodinové diskuzi na posledním sjezdu stanovisko k radaru, které není úplně odmítavé. Byly stanoveny podmínky, po jejichž splnění byli členové strany ochotni přijmout o radaru rozhodnutí (dá se předpokládat, že pokud by podmínky byly opravdu splněny, tak rozhodnutí kladné, ale možná že by bylo i přesto záporné - těžko odhadnout). V každém případě však tyto podmínky splněny nebyly. My dva jsme se setkali v době, kdy se o těchto podmínkách vyjednávalo a to poměrně úspěšně - minimálně jednání o začlenění řízení a velení PRO do NATO se zdálo býti úspěšné. Navíc to byla doba, kdy jsem našemu předsedovi věřila, že sjezdové usnesení bere vážně, že by v případě nesplnění podmínek skutečně radar nepodpořil.

     Možná jste už tenkrát odhadl člověka M. Bursíka lépe než já. Já se za tu víru v něho nestydím (ostatně nejsem sama, věřili mu mnozí jiní a velmi dlouho), ale také veřejně říkám, že jsem se v něm jako v předsedovi zmýlila. Takto se s lidmi, ani s programem ve straně zacházet nesmí. Pokud ano, pak to ovšem žádná zelená strana není a u toho já nebudu asistovat.

     Ještě slovo k mé osobě a radaru. Existenciální pocit strachu, který mám z jaderné energetiky, kde může jít skutečně o bezpečnost celé Evropy, u radaru nemám. Nesu opravdu poslední roky úkorně to, že téma radar má takovou prioritu. Stará nebezpečí se tím, že na ně veřejnost pozapomněla, nestala menšími. Bohužel. Na druhou stranu je pravda, že nová nebezpečí je také třeba vidět a nezlehčovat. Radar se mi nelíbil od začátku, ruku jsem pro něj ve vládě nezvedla, ale snažila jsem se podpořit prosazení podmínek sjezdu. Namísto toho jsem se setkala u MB, K. Schwarzenberga a jiných s tím, že lakujeme na růžovo situaci, která rozhodně růžová není (mám na mysli situaci v NATO, EU, situaci s Ruskem). To já rozhodně odmítám. V radaru vidím hlavně politické riziko rozpoutání nového zbrojení, nové studené války, ovšem jiného typu než jsme ji zažili.

     Pane starosto díky za podporu, SZ přežila už leccos, zdravé jádro přežije i stávající vedení. Doufám, že si zelení zase brzo Vaši přízeň, tedy přízeň odvážných a čestných lidí zaslouží.

 

     Na shledanou DK

 

Odpověď Dany Kuchtové Janu Neoralovi na on-line chatu během řetězové hladovky, 29.6.2008. Celý rozhovor zde: http://www.nenasili.cz/cs/1628_online-s-danou-kuchtovou

 

www.nenasili.cz

___________________________________________________________________

                                  

■ ČLÁNKY

 

sustainable.cz