DEJME ZELENOU SKROMNOSTI A ZDRAVÍ

 

    Dagmar Wernerová

           

    

     Vážení,

 

     dovolte mi pár slov. Osud mi umožnil, abych se zabývala v poslední době smyslem života na Zemi a měla jsem možnost posoudit stav společnosti. Dějiny lidstva vrcholí. Za posledních 200 let došlo k takovému vědecko-technickému rozvoji, že dnes je třeba zabývat se jeho zpomalením vzhledem k tomu, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné. K Zemi se chováme jako k naší matce: chceme od ní možné i nemožné, jsme zvyklí jen brát. To není ale správný trend. Je třeba nápravy.

 

     Naše „vyspělá“ civilizace se zabývá hledáním práce pro lidi, staví se další továrny a velkoobchody na zboží, bourají se domy podle zájmu podnikatelů… Dalo by se říci, že do značné míry nás živí naše nedokonalost. Toto je však třeba napravit  - pro blaho naše, ale hlavně budoucích generací. Mýlí se ten, kdo si myslí, že blaho lze nalézt v materiálním nadbytku - nikoliv.

 

     Další cesta rozvoje je - podle mého názoru - žádoucí taková, kdy bude mít „zelenou“ skromnost, morálka, snaha po soběstačnosti, smysluplná činnost (s ohledem především na potřeby člověka a šetření přírodními zdroji).  Vzájemná úcta, úcta k vynaložené lidské práci, šetření s přírodními zdroji, péče o zdraví a zlepšení komunikace mezi  lidmi a radost z pomoci druhým by měla být prioritou zájmu společnosti. To by se mělo projevit i ve školní výuce, už od nejnižší třídy.

 

     Dostáváme se do postmateriální doby (ekonomické systémy, kapitalistický i socialistický, jsou již na ústupu), jak lze vidět již v zájmech mnoha mladých rodin, které se stěhují daleko od měst a vychovávají své děti raději alterantivně – v selských usedlostech s ekologickým pěstováním zemědělských plodin pro svoji obživu.

Říkáme přece, že zdraví je nejcennější, to je však málo, také je třeba pro zdraví něco dělat. Nyní je nevědomost příčinou mnoha chorob a úrazů…! Teď je na nás, abychom hleděli na naši činnost z pohledu péče o zdraví s tím, že nové generace už budou o zdraví více vědět, což se bude obrážet na ukazatelích  nového ekonomického systému. Lidé si to zaslouží, vždyť podle Deklarace lidských práv OSN a Listiny základních práv a svobod ČR mají lidé nárok na výsledky vědecko-technického rozvoje. Naše vynálezy a vymoženosti (včetně např. aut) nám už více ubližují – z pohledu péče o zdraví, neboť nás dělají pohodlnými. (Radost ze života a spokojenost, u vás materiálně bohatších, však nevidím.)

 

     Máme málo pohybu, který je však základní potřebou pro vývoj dětí i pro zachování zdraví, fyzického i duševního, v dospělosti. Duševně pracující mají v pracovní době většinou nedostatek pohybu, manuelně pracující mají zase více kloubních onemocnění – z přemíry aktivity. Příznaky chorob „díky“ ekonomickému systému zanedbáváme a upřednostňujeme dnes potřebu peněz. V těch je ale ukryta spousta lidské práce, což si dnes neuvědomujeme a toužíme mít peněz stále více, často zanedbáváme rodinu, dochází pak k rozvodu a děti žijí v neúplných rodinách. Negativních jevů ve společnosti stále narůstá a to není dobře, státní rozpočet s tím musí počítat. Velké finanční prostředky ze státního rozpočtu jsou vynaloženy i na léčení chorob a úrazů, mnohdy zbytečných. Konzumujeme mnoho potravin s přídavkem cizorodých látek, které slouží k prodloužení doby trvanlivost, ke zlepšení konzistence a vůně, potravinářská barviva. Přestože jsou splněny limity těchto látek, v celkové sumě snižují odolnost (imunitu) našeho těla a dochází k projevům alergií. Nejlépe je dnes vařit doma čerstvou stravu, s event. zmrazením se splněním potřebných podmínek zmrazení, úchovy a rozmrazení, vařit často pokrmy s použitím droždí, 30 -  50 dkg zeleniny a ovoce denně, 30 – 50 dkg obilovin. Připomínám, že přemíra bílkovin způsobuje odvápnění kostí. Přeji vám hodně zdraví, lásky a úspěchů. 

                            

MUDr. Dagmar Wernerová

 

 

 

■ ČLÁNKY

sustainable.cz