V ANKETĚ  NOVINKY.CZ  HLASOVALO  25 TISÍC LIDÍ,

57 PROCENT PROTI RADARU

 

23.1.2007 21:55

Václav Hála

 

V anketě zpravodajského on-line magazínu Novinky.cz odpovědělo na otázku „Souhlasíte s umístěním radarů protiraketové základny USA na území ČR?“ už téměř  25 000 lidí. Přes 57 % z nich odpovědělo „Ne“.

 

Počtem hlasujících se jedná o bezprecedentní průzkum veřejného mínění. Průzkumy demoskopických agentur obvykle pracují se vzorkem kolem jednoho tisíce obyvatel.

 

Vzhledem k tomu, že hlasování probíhá na internetu, je navíc pravděpodobné, že mezi účastníky je více než ve vzorku populace lidí „mladších, s vyšším vzděláním, z větších měst…“. Tedy těch, kterým sociologové a novináři s oblibou přisuzují náklonnost k politickým stranám, jejichž představitelé dnes říkají radaru „Ano“ a o neomalené žádosti zásadně hovoří jako o „nabídce“.

 

Je tedy pravděpodobné, že skutečné sympatie občanů jsou ještě více nakloněny zachování statutu quo, než ukazuje anketa. Za této situace ani není třeba pořádat na toto téma další průzkumy veřejného mínění. Budou-li chtít znát názor občanů politici, ať nebrání uskutěčnění referenda.

 

PS. A pokud by politikové měli, jak už se několikrát stalo, problém s formulací otázky, tuto věc už za ně vyřešili redaktoři Novinek: Souhlasíte s umístěním radarů protiraketové základny USA na území ČR?“

 

__________________________________________________________________

 

Novinky.cz

 

Erazim Kohák: O nás bez nás, o nich bez nich

 

Erazim Kohák: Chceš-li mír, připravuj mír

 

NE základnám

 

■ ČLÁNKY

 

sustainable.cz