Ilustrační fotografie: Blanka Chocholová

 

KAM KRÁČÍŠ, ŽENO?

 

VÝSLEDKY PROJEKTU „QUO VADIS, FEMINA? – VIZE ŽEN O TRVALE UDRŽITELNÉM ŽIVOTĚ“

JSOU PŘEDLOŽENY K VEŘEJNÉ DISKUZI

 

Marie Haisová

 

           Projekt „Quo vadis, femina? - vize žen o trvale udržitelném životě“, oficiálně skončil se závěrem roku 2007. Agentura GAIA o.s., která projekt realizovala, předkládá jeho výsledky k veřejné diskusi. Veřejnost mimo jiné seznamuje s formulovanou vizí, provedeným výzkumem a publikací popisující průběh a závěry projektu.

 

            Cílem dvouletého projektu „Quo vadis, femina?“ bylo formulovat vizi českých žen o budoucnosti  společnosti a  životního prostředí. Bylo však třeba především zvýšit povědomí o potřebě osobní i společenské vize. Osobní zkušenosti a dlouholetá manažerská praxe mě dovedly k závěru, že příčinu celé řady společenských problémů je třeba  hledat v řízení společnosti a jejím strategickém rozhodování. To většinou vykonávají muži. Převažují ve vládách,  v byznysu, v médiích a obecně přijímané myšlení tak vychází zejména z mužské zkušenosti a jejich hodnotového systému a úhlu pohledu. Co by ženy chtěly, kdyby mohly? Co by prosazovaly, kdyby měly více času, moci, peněz? Jako ženy zatím nemáme svoji filosofii, historii, ideály, které by byly někde popsané a myšlenkově uchopené.

 

            Návrh vize byl zpracováván na základě analýzy strukturované do kategorií: Domov – domácí práce, Ekonomická nezávislost, Společenská závislost, Kdo vládne světu? a Východiska v průběhu dvanácti kulatých stolů se ženami různých věkových a profesních skupin. Kulatých stolů se zúčastnilo 268 žen převážně z Prahy a projekt byl průběžně diskutován se stejným počtem lidí na přednáškách, výstavách a veřejných prezentacích projektu. Návrh vize je publikován v české a anglické verzi knihy „Quo vadis, femina?“ distribuované do veřejných knihoven a knihoven státních institucí. Hlavní myšlenky se týkají harmonie mezi muži a ženami na všech úrovních rodinného a veřejného života. Značný důraz je kladen na mezilidské vztahy obecně, výchovu, vzdělání, kvalitu životního prostředí a sociální sféru. S vizí nyní chceme seznámit odbornou i širokou veřejnost, zjistit její názory a případně nabídnout ostatním jako inspiraci pro další projekty. Důležité bude i srovnání s jinými regiony, protože co řeší ženy v Praze, nemusí zdaleka platit o pár kilometrů dál. Věříme, že jsme dobrou prací přispěli ke zlepšení situace, kterou prognóza OSN odhaduje na staletí, při tvrdé práci nás všech, dobré vůli k narovnání vztahů mužů a žen je tato prognóza odhadována na celosvětové úrovni na rok 2500.

 

            V rámci projektu proběhlo vedle dvanácti kulatých stolů i šestnáct přednášek pro veřejnost, bylo vydáno sedmnáct tiskových zpráv a během dvou let se projekt objevil více než třicetkrát v médiích. V říjnu 2007 se konala mezinárodní konference za účasti sta lidí. Publikace „Quo vadis, femina?“ obsahuje deníkové záznamy z průběhu řízení projektu publikované v měsíčníku Dotace, výstupy z kulatých stolů včetně navržené vize, statistická data týkající se rovných příležitostí mužů a žen v České republice, případové studie ze života žen s krátkým komentářem umožňujícím analogii na  obecnější úroveň. Navržená východiska jsou popsána formou zážitků z různých studijních pobytů a cest. Umožňují veřejnosti mimo jiné pochopit smysl horizontálních témat, jejichž dodržování je požadavkem strukturálních fondů a týkají se dodržování zásad trvale udržitelného života, rovných příležitostí, komunitní a informační společnosti.

           

            Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR z opatření 2.2. JPD 3. Publikace Quo vadis, femina? je ke stažení na stránkách  www.quovadisfemina.cz, kde též probíhá diskuse.

 

 

 

O AUTORCE

 

QUO VADIS, FEMINA?

___________________________________________________________________

                                  

■ ČLÁNKY

 

sustainable.cz